HISTORIE KULTU VMAX

Psal se rok 1984, kdy pan Araki představil v Americkém Las Vegas motocykl pro nadcházející rok 1985, motocykl, který se stal kultem - Yamahu V-Max! Stroj, původně určený pro americký trh, si však našel příznivce po celém světě!

John Reed, anglický návrhář, který žil v Kalifornii, byl kontaktován společností Yamaha, aby pro ni navrhl motocykl. Cílem bylo vytvořit něco výstředního, něco, co tu ještě nikdy nebylo, něco za čím se každý otočí, specifický "druh"!  Velký motor a dvě kola, přitom zachovat vše potřebné. Vše to tam "nacpat" tak, aby to vypadalo...naprosto vyjímečně! Výsledkem byl tento "brutální svalovec" s motorem převzatým z Yamahy XVZ Venture.

Tým pod vedením pana Asihara dostal na starost vyladění motoru. Motor z XVZ Venture měl velký potenciál, ale byl optimalizován na nízké a střední  otáčky - řešilo se tedy radikální zvýšení výkonu při dodržení emisních norem. Motor byl opatřen ostřejšími vačkami a vyladěn, kompresní poměr byl zvýšen na 10,5:1. Začalo se uvažovat o turbu, ale kam s ním? Místa pro něj bylo opravdu málo... Zlom nastal použitím systému V-Boost - otevření klapek servomotorem při 5750 ot./min a propojení sacích kanálů prvního a druhého válce a třetího a čtvrtého válce. Klapky se otevírají v závislosti na otáčkách motoru a zapalování. Plně otevřené jsou klapky při 8000 ot./min. Díky tomuto systému byl výkon zvýšen o 10%. To, co se podařilo bylo až neuvěřitelné - zvýšení výkonu z původních 90 na 145 koní! (upozorňuji, že to byl rok 1984!)

Reakce veřejnosti a médií na tohoto "mimozemšťana" byla fantastická! V-Max se začal díky jeho skvělému motoru, spolehlivosti a nadčasovému designu úspěšně prodávat nejen v Japonsku, kde se stal jedním z nejprodávanějších motocyklů všech dob, a v Americe, pro jejíž trh byl původně určen, ale i v zahraničí. O jeho prosazení v Evropě se nejvíce zasadil Jean Claude Olivier z Francie. Na trhu byl od roku 1985 až do roku 2007 v podstatě beze změn - jedinou výraznou byl rok 1993, kdy dostal širší vidlice, čtyřpístkové třmeny a lepší vyztužení podvozku. Jeho univerzálnost byla skvělá... Mohl si pohodlně cestovat, "kochat se" i jezdit sprinty... Díky svým příznivcům se V-max stal kultem a to i přes několik neduhů, které si sebou nese - malá, 15ti litrová nádrž, na takto výkonný motor slabý podvozek a do rv. 1993 také slabé brzdy.

Ale ruku na srdce - nelze srovnávat motocykl téměř 30 let starý s dnešními... V roce 1984 se opravdu zrodila legenda - kultovní V-Max...! Legenda, která má pokračování v podobě nového modelu V-Max 2009! Ale to už je jiná kapitola...